Zpět

Jakou dětskou sedačku vybrat?

Na kole s celou rodinou. Díky moderním dětským sedačkám si můžete užívat cyklistiky naplno i s vašimi dětmi.
Moderní sedačky se dnes montují přímo na rám kola bez nutnosti vybavení nosičem. To znamená, že mají samonosný systém uchycení (v některých případech i polohovací) pro většinu běžných rámů horských kol. Obecně platí, že je možno a doporučeno je montovat na horská kola s pevnou stavbou rámu (ne celoodpružená) nebo kola crossová (trekingová). Nedoporučuje se použití na karbonové rámy kol a také na celoodpružená kola. U těchto kol by mohlo dojít k poškození rámu respektive dochází k pružení zadní stavby a nežádoucímu pohybu sedačky během jízdy.
Polohovací systém u nejvyšších modelů dětských sedaček navíc umožňuje nastavení úhlu sedačky. To je funkční prvek, který umožňuje pomocí otáčení polohovacího šroubu nastavit optimální cestovní polohu pro vaše dítě. Tento prvek najdete např. u vysoce kvalitních německých sedaček Hamax Amaze nebo Hamax Siesta. Navíc oba modely nabízí uzamykání nosných tyčí, takže nelze sedačku jednoduše odejmout. Bezpečnost je zajištěna 3-bodovými jistícími popruhy s jednoduchým zapínáním.
Naším tipem je dětská sedačka Hamax Smiley, což je nejnovější model samonosné sedačky od jednoho z nejlepších výrobců na světě. Model je určen pro  děti od 9 měsíců a zvládne pasažéra až do 22 kg. Má výškově stavitelné kryté opěrky nohou s ochranou nohou před výpletem kola a inovovaný systém upínacích popruhů, který zaručuje větší bezpečnost dítěte v sedačce. Opěradlo sedačky je opatřeno prolisem pro helmu. Určení je pro jízdní kola s průměrem trubky rámu 28 - 40 mm. Sedačka splňuje certifikaci podle evropské normy EN 14344.
Ekonomičtější variantou jsou kvalitní samonosné sedačky Polisport pro standardní velikosti rámů kol.  Jsou vyrobeny z kvalitního plastu a díky ergonomickému tvarování pamatují na použití helmy Vašho dítěte. Bezpečnost je zajištěna pětibodovým pásem a nastavitelnými pásky pro upevnění nohou pasažéra.
Díky násuvnému systému lze sedačku rychle demontovat pro případ jízdy bez ní. Nosnost je udávána do 22 kg a samotná váha sedaček se pohybuje mezi 3-4 kg.
Pro větší děti, které už zvládnou jízdu na kole "takřka samostatně" je pak alternativou přechod na tažnou tyč Peruzzo. S ní můžete zapojit dětské kolo o průměru kola 10-24 palců, přičemž celková hmotnost taženého břemene je maximálně 45 kg (tzn. dítěte a kola celkově).

Odkaz na dětské sedačky Hamax ZDE.
Odkaz na dětské sedačky Polisport ZDE.
 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie