Zpět

JAKÝ VYBRAT GRAVEL BIKE

Popadnout kolo a vyrazit. Sednout na kolo a neřešit kam pojedu a kudy pojedu. To je dnes už o mnoho známější „odvětví cyklistiky“, to je nová móda - tedy gravelbiking. To, že jde o všestranné, zjednodušeně řečeno přepracované a upravené silniční kolo postavené na tlustší krosové pláště se vzorkem do terénu většina z Vás už ví. Dále se vyznačuje geometrií rámu postavené  „do pohody“ na delší vyjížďky a zahnutými řidítky, které se ve spodním oblouku rozšiřují pro lepší vedení kola a jistotu v terénu nebo sjezdech. Osazení pak může být téměř totožné se silniční sadou, jde jen o úpravu převodového ústrojí spíše do lehka pro terénní výjezdy nebo dnes moderní pojetí jednopřevodníkové verze známé z MTB.
Tušíte ale, že s takovým kolem zažíváte při každém švihu nové a nové dobrodružství díky opravdu univerzálnímu využití?
Právě 3 nové modely gravelbiků, které se u nás objevily na prodejně se Vám chystáme představit. Jde o kola od základní úrovně až po tu skutečně vysokou v celokarbonovém provedení.

Začneme modelem Kellys Soot 30, který se objevil už v loňské sezóně a je ideálním kolem, pokud prostě chcete gravelbiking vyzkoušet a nevíte co od něj čekat. Tohle kolo bude dostatečným nářadím v začátcích, protože má pořád dostatečně kvalitní komponenty a rozhodně nezrujnuje Vaší peněženku. Tohle nenáročné kolo na duralovém rámu s karbonovu vidlicí si krásně poradí při absorbování nerovností v terénu a zároveň je pevné na zpevněných cestách. Kilometry tak budou krásně ubíhat na jakémkoliv podkladu. Osazení Kellysu dodala firma Shimano, komponenty jsou řady Claris s rozsahem převodů 2x8, což je pro tyto účely naprosto dostačující, stejně jako účinek vylepšených mechanických kotoučových brzd Tektro Spyre (TRP), které oproti jiným mechanickým kotoučovkám používají systém protisobě jdoucích pístků.

Druhým kolem, které bychom zařadili do střední kategorie je model Kellys Soot 70 a tohle kolo nás opravdu zaujalo! Jde o velmi kvalitně osazený gravel v této cenové kategorii výrazně pod 40 tisíc. Je to pořád kolo na hliníkovém rámu s karbonovou vidlicí, ale to v tomto odvětví rozhodně není mínus, nemá smysl honit gramy, výhodou je spíš velká odolnost rámu. Soot 70 je vybaven moderní sadou 1x11, konkrétně je namontován Sram Apex s velkým rozsahem převodů. Stejné osazení se týká i hydraulických brzd s perfektním krokem i výkonem. Pevné osy kol zajišťují maximální tuhost a přesnost vedení v terénu. K designu kola krásně ladí top pláště Schwalbe G-One Allround s jemným vzorkem. A Kellys Soot 70 má ještě něco navíc, sedlovku s telekopem. Ta se ovládá páčkou přímo z řídítek a využijete jí při průjezdech technických pasáží v terénu.

Kdo by ale chtěl pomýšlet vysoko, může zvolit model Giant Revolt Advanced 1 s celokarbonovým rámem Advanced Composite. Výbava, tedy sada je zde stejná jako u lepšího Kellysu a to Sram Apex včetně hydraulických kotoučových brzd. Jelikož se jedná o více výkonnostní nářadí, je zde použita pevná karbonová sedlovka s originálním uchycením do rámu a lehká zapletená kola s bezdušovou přípravou na pevných osách. V zadní stavbě rámu jsou elegantně zaslepeny úchytky pro blatníky, takže se kolo nechá používat i jako „vyvoněný zimák s blatníky“ k pilování fyzické i technické přípravy během období mimo hlavní cyklistickou sezónu. A zjistili jsme, že takové ježdění na gravelu (krosáku) má skutečně něco do sebe a zároveň si můžete trénink trochu zpestřit terénem atd. Tohle kolo máme pro osobní testování a určitě Vás později nemine podrobnější report jak si vede v praxi.
Celkově lesklá šedá barva rámu s olivovými detaily a chromovými nápisy dělá tohle kolo neokoukaným. S Giantem Revolt Advanced 1 bychom se rozhodně nebáli jít s vysokými ambicemi i do nějakého gravelbikového závodu, které začínají nabývat na popularitě.
Určete si sami svého favorita, ale za nás je to vzhledem k poměru ceny a výkonu jednoznačně Kellys Soot 70, který je navíc moc pěkný.

Odkaz na kompletní nabídku gravelbiků ZDE.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie