Zpět

JE SRAM EAGLE DOBROU VOLBOU?

Nebude to málo? To je častá otázka spousty lidí při rozhodování pro 12ti rychlostní sadu Sram Eagle.
Odpověď je jednoznačná - je to „tak akorát“!
Dalo by se říci, že vícepřevodníkové rychlostní systémy u horských kol začínají být už jen přežitkem. Určitě to platí pro kategorii sportovních a závodních horských kol. Pro výkonnostně zaměřené cyklisty jsou dnes prakticky 2 volby pohonů a to buď 1x11 nebo dokonalejší systém s obrovským rozsahem převodů 1x12. A nemusí to být zrovna za nesmyslné peníze, jako tomu bylo při uvedení tohoto systému na trh.
Dominantní výrobce systému 1x12 Sram totiž přišel se sadou, která je nejen stejně dokonalá jako nejvyšší model XX1, ale zároveň je jednoduše cenově dostupná. Jde o SRAM EAGLE GX, která je v roce 2018 hojně osazována výrobci kol.
Nejvýraznějším komponentem je určitě kazeta vyráběná pomocí nýtování pastorků k sobě technologií FullPin , která nabízí ideální rozsah 10-50 zubů. Kompatibilní je pouze s ořechem Sram XD, na to je zapotřebí myslet (případně se nechá ořech náboje vyměnit).
Standardně se sada dodává v kombinaci s duralovými klikami Sram GX pro osy GXP a převodníkem 32 zubů využívající technologii X-Sync profilace zubů. Pro většinu uživatelů je to dostačující co do lehkosti převodu do kopce i rychlosti při sjezdech. Pro závodní účely pak alternativní volba 34-38 zubů. V případě přestavby z 11ti rychlostního systému lze kombinovat i s řadou dalších klik (nutno konzultovat).
Přehazovačka je technologicky totožná s vyššími sadami Sram Eagle, jen neobsahuje karbonové díly.
Je vybavena tlačítkem Cage Lock, které umožňuje „zablokovat“ ramínko přehazovačky pro snadnější demontáž zadního kola, výměny řetězu apod.
Samotná řadicí páčka, s logem orla vypadá opravdu esteticky a opět je funkčně totožná jako u vyšších sad. Jde zase jen o materiál a zanedbatelných pár gramů.
Vše dohromady spojuje cenově dostupný řetěz, se specifikací pouze pro 1x12 systémy s dobrou životností, která se za ideálních podmínek a pravidelné údržbě pohybuje okolo 1500 km.
Pokud tedy uvažujete o přestavbě nebo investici do nového kola, zvažte volbu systému 1x12. Sada Sram Eagle GX je skutečně fenoménem který nejen sníží váhu, dobře vypadá a je dostupný, ale hlavně funguje!

Odkaz na kazetu Sram Eagle GX ZDE

Odkaz na kliky Sram Eagle GX ZDE

Odkaz na přehazovačku Sram Eagle GX ZDE

Odkaz na páčku Sram Eagle GX ZDE

Odkaz na řetěz Sram Eagle GX ZDE

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie