Zpět

Test CANNONDALE SCALPEL SI CARBON 3

Méně je někdy více. A platí to právě pro „jednonohé“ biky Cannondale. Během Velikonoc jsme testovali celoodpružené horské kolo Cannondale Scalpel Si Carbon 3 vybavené specifickou vidlicí Lefty Ocho. Ano, Cannondale je specifické horské kolo už na první pohled a nemusí se líbit všem. Kdo ale vyzkoušel a mohl porovnat pochopí, že odlišit se je cesta. A tahle cesta Cannondalu vychází už řadu let.
Celopéro Cannondale Scalpel Si Carbon 3 je bike v pořizovací ceně takřka uprostřed mezi 100 – 200 tisíci korunami. Jasně, necelých stopadesát tisíc za kolo není málo, ale za kvalitu a výjimečné technologie se prostě platí. A tady navíc fungují. Shrneme-li tenhle model Scalpel Carbon 3 do jedné věty, jde o celoodpružený XC speciál s karbonovým rámem, který je osazen duralovou vidlicí Lefty Ocho, tlumičem Fox, karbonovými koly Hollowgram, kombinací řazení Sram X01 a GX Eagle 1x12 a brzdami také od Sramu. Tady jsou naše pocity…


Perfektní vlastnostia chování kola v terénu jsou bez debat. Vidlice Lefty Ocho z jednoho kusu hliníku prostě funguje na jedničku (jedničku s hvězdičkou by si možná zasloužil nejvyšší karbonový model). Je maximálně tuhá a přitom extrémně citlivá, takže skutečně žehlí každou nerovnost a i při extrémních sjezdech a větších rychlostech se prostě nekroutí. Proto má tak skvělý chod. Výbornému ovládání kola v těchto těžkých pasážích přispívají i hodně široká řídítka (760 mm), což bylo na mojí poměrně drobnou postavu skoro až moc (trochu pak bolely ramena a horní záda takže bych asi o něco zaříznul), ale jinak je to fakt „kormidlo“ kde to máte pod kontrolou. Když se dobře nastaví i tlumič Fox Float DPS Performance Evol (doporučené nastavení je uvedeno v tabulce na vahadle zadní stavby) je z kola neskutečná „žehlička“, která se ale díky sdružené páčce odpružení dokáže ve vteřině naprosto zpevnit pro jízdu do hladkého kopce nebo po rovině. Ovládání odpružení je minimalistické a jednoduché s příjemným chodem. Uzamykání se ovládá pomocí palce levé ruky. Zkrátka odpružení je největším benefitem tohoto kola.
Dnes už zaběhnutému dvanáctirychlostnímu systému Sram Eagle prakticky není co vytknout. Na tomto biku ho doplnily kliky Truvativ Stylo, které dostaly 34 zubý převodník. Takže tak akorát do kopce i z kopce pro sportovní jízdu, ke které je tohle kolo předurčeno. Přehazovačka z vyšší řady X01, páčka a kazeta střední úrovně GX jsou tedy bez výhrad. Stejně tak i sedlo Fabric Scoop Flate Elite. Tuhle značku sedel normálně nejezdím, ale i tak po několika hodinovém švihu absolutně bez problému a naopak pro moje pozadí dost pohodlně. Brzdy Sram Level TL mi přišly po nasednutí na kolo doslova „tupé“. Aby taky ne, vždyť byla tahle testovačka úplně nová bez jediného kilometru. Brzdy si po chvíli začaly sedat a přestože nejde zdaleka o ty nejdražší, fungovaly moc dobře. Pro maximální brzdný účinek tomu pomáhá i větší 180 mm kotouč na předním kole.
A to už se dostáváme k samotným karbonovým zapleteným kolům Hollowgram přímo z dílny Cannondale. Jsou lehká a velmi pevná, skvěle akcelerují a nekroutí se. Pro jejich výrobu je použit materiál Superlite Hi-Impact Carbon, náboje jsou samozřejmě v rozšířeném boost provedení pro ještě větší tuhost. I přepracované obutí od Schwalbe na předku Racing Ray a na zadku Racing Ralph nemá kaz. V terénu krásně drží a na hladkém povrchu jen nehučí, ale díky placatému dezénu krásně jednou. Snad jen povýšit na bezduše, na které jsou kola i pláště mimo jiné připraveny (stačí jen dát ventilky a zatmelit). Kolu to rozhodně ještě přispěje na jízdních vlastnostech v terénu a také sníží riziko defektu. Když jsem začal „topit“ v kamenitém sjezdu, hned byl na světě defekt procvaknutím duše. Takže doporučuji hned s nimi pryč a nazbrojit bezdušový systém.
A ještě něco navíc. Na předním kole najdeme Wheel Sensor, který po celý život kola snímá údaje o ujeté vzdálenosti atd. Pomocí mobilní aplikace Cannondale pak automaticky zaznamenává vaši jízdu, zná veškeré detaily o vašem kole a může vás upozornit i na potřebný servis.

Pokud máme udělat závěr o tomto celoodpruženém horském kole, skutečně jde o tuhou a lehkou komplexní zbraň pro sportovní cyklistiku v pořádném terénu a tohle kolo se rozhodně neztratí ani v závodním poli MTB maratonu nebo XC.
Toto konkrétní kolo je nyní k prodeji za zlomkovou cenu ZDE.

Vybírat z dalších modelů Cannondale Scalpel můžete ZDE.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie