JAK VYMĚNIT BRZDOVÉ DESTIČKY NA KOLE?

Brzdy jsou obecně jedním z nejdůležitějších komponentů na kole. 100% stav brzd a jejich bezchybná funkčnost je velmi důležitá. Běžnou a nezanedbatelnou údržbou je kontrola či výměna brzdových destiček.
Jak ale poznám, že nastal čas pro jejich výměnu? Podobně jako u řetězu neexistuje obecné pravidlo kolik kilometrů destičky vydrží. Je to opět závislé především na podmínkách ve kterých jezdíte, jak moc jsou brzdy využívány a také na kvalitě samotných destiček. Úplně jiné časové intervaly budou při jízdě v suchu versus blátě a písku, stejně jako při jízdě ve standardním terénu versus horských sjezdech apod. Někomu tedy brzdové destičky vydrží i několik let, jiný vymění i několik párů za sezónu. Tím už se dostáváme k samotné výměně (kontrole) destiček a jak na to.
Každý výrobce brzd používározdílný typ brzdových destiček. Proto prověřte jaké značky i modelu jsou brzdy na vašem kole. Můžete použít nejběžnější polymerové (organické) s razantním nástupem brzdného účinku nebo sintrované (kovové) s mírnějším nástupem, vyznačující se stálým výkonem i při intenzivním brzdění z kopce.
Pro výměnu je ideální demontovat kolo z rámu nebo vidlice, tak aby jste měli destičkám umístěným v brzdovém třmenu dobrý přístup. Samotné destičky jsou ve třmenu zajištěny šroubovacím čepem nebo závlačkou, které demontujeme.
Až poté je možné destičky vyjmout a to včetně rozpěrné pružinky (v závislosti na typu třmenu se vyndavají buď vrchem nebo spodem). Pokud na destičkách zbývá dostatek materiálu, můžeme je jen očistit velmi jemným smirkovým papírem a vrátit zase zpět do brzdového třmenu, který je dobré také vyčistit hadrem ideálně s použitím spreje pro čištění brzd. Pokud destičky demontujete, vyvarujte se zmáčknutí brzdové páčky. Došlo by k natlakování systému a vysunutí brzdových pístků.
Jsou-li destičky na výměnu, vyměňují se vždy obě destičky (pár) současně včetně rozpěrné pružinky. V závislosti postupného opotřebení destiček a úbytku materiálu došlo postupně k vysunutí pístků. Proto je téměř vždy nutné před zpětným nasazením nových destiček roztáhnout pístky (či jediný pohyblivý pístek od protější části třmene) např.pomocí velkého tenkého plochého šroubováku tak, aby se zcela zasunuly (ideálně roztahujeme přes staré destičky, jejichž povrch můžeme poničit).  Umístíme nové destičky s rozpěrnou pružinkou do třmenu, zajistíme čepem a můžeme nasadit kolo.
Natlakujeme brzdový systém opětovným stisknutím brzdové páčky, kterým nastavíme správnou vzdálenost destiček od kotouče. Po otočení kolem by nemělo docházet k jejich vzájemnému kontaktu. Pokud se tak děje, je třeba znovu nastavit uchycení brzdového třmenu.
Celý tento proces zabere zručnějšímu mechanikovi několik minut. Pokud se na to ale necítíte nebo nemáte potřebné vybavení, nechte raději vše na našem servisu a rádi vám destičky vyměníme spolu s dalšími nutnými opravami Vašeho kola.

Náhradní brzdové destičky najdete ZDE.