ZIMNÍ ÚDRŽBA KOLA

Venku je zima až to praští, ale i tak nás to láká na kole vyjet. V dnešní době se cyklista dokáže díky moderním materiálům do chladného a nepříznivého počasí dokonale obléci, tak aby se cítil komfortně za každých podmínek. Stejná dokonalost by měla platit i v péči o Vaše kolo. Jak tedy o kolo pečovat pokud na něm jezdíme přes zimu ve vlhku a sněhu.
Zvláště v tomto období bychom měli údržbě kola a prevenci věnovat zvýšenou pozornost. Prvním krokem je dokonalé vyčištění a odmaštění pomocí Bikeworkx Clean Star, popř. vysušení všech komponentů. Zejména se to týká skrytých ložisek hlavového složení, popř. šlapacího středu, stejně tak bovdenů s lanky, kde můžete vyměnit i koncovky za nové s lepší těsností proti vlhkosti (investice v desítkách korun). Následným krokem je namazání všech komponentů vhodným mazivem. Na řetěz se v nepříznivých podmínkách hodí spíše hustší maziva řetězů s lepší odolností nebo vosky.  Těsnění odpružených vidlic či tlumičů je potřeba udržovat ideálně silikonovými oleji. Velmi důležité je dopřát přiměřenou dávku vhodné vazelíny zmíněným ložiskům i včetně nábojů kol. Ta vytěsní vlhkost a brání i před nečistotami.
Rám a ostatní pohledové komponenty je na závěr dobré preventivně ošetřit ochrannou vrstvou. K tomu slouží např. BikeWorx Shine Star, který omezuje usazování nečistot a pravidelným užíváním zvyšuje životnost jednotlivých částí. Pozor na brzdné plochy kotoučů, destiček a špalků. Sem tyto přípravky nepatří.
Ale ani tak se 100% vlhkosti nevyhnete. Proto je dobré používat nerezové komponenty (jako lanka, spojovací součástky atd.), které jsou vodě a částečně i soli odolné. Pokud se budete pohybovat po komunikacích, kde se solí, měli by jste Vašeho miláčka jednoznačně umýt ihned po příjezdu. Ikdyž to není v chladném období nic příjemného, věste, že veškerá tato údržba výrazně prodlouží životnost celého kola. Po mytí kola je určitě dobré ho dokonale vysušit a vyfoukat vlhkost kompresorem ze skrytých míst. Občas můžete vyndat i sedlovku a vysušit vlhkost v rámu, následně je dobré použít proti zasouvání sedlovky speciální fixační vazelínu Bikeworkx Grip Star.
Pokud se na takovou údržbu necítíte, nechte to na našem servisu a kolo Vám rádi připravíme.
Pamatujte, že péče o Vaše kolo se Vám vyplatí a tak jak ho budete mít připravené a udržované, bude Vám to vracet bezchybným fungováním a hladkou jízdou nemluvě o vizuální stránce.