Zpět

Základní vybavení cyklisty na vyjížďku

Chystáte se na běžnou každodenní vyjížďku na kole? Víte co by měl mít každý cyklista vždy s sebou při ruce? Jsou cyklistické doplňky bez kterých se v určitý moment prostě na kole neobejdete nebo je zkrátka budete zatraceně postrádat v tu nejnevhodnější chvíli.

Duše a montpáky
Základní vybavení pro případ defektu kola. Jednou zkrátka píchnete a nezbývá než vyměnit duši. K tomu budete potřebovat především montpáky pro sundánání/nandání pláště z ráfku a také samozřejmě novou duši odpovídajícího rozměru pro váš plášť a se správným ventilkem. Mimo klasických duší, také existují velmi skladné a extrémně lehké oranžové duše Tubolito s velkou odolností, které lehce schováte do kapsy dresu.
Pokud vozíte bezdušové pláště můžete samozřejmě větší defekt (který nezalepí tmel) vyřešit výměnou duše nebo pro opravu použít jehlu s knotem. Lepkavý knot pomocí jehly aplikujete přímo v místě defektu a po přifouknutí pláště se díky tlaku vzduchu zcela zacelí poškozené místo.

Malá hustilka
Nepostradatelná věc pro nafouknutí kola. Pokud jedete sami, je opravdu nezbytností mít s sebou malou hustilku, kterou můžete mít upevněnou na pomocí držáčku přímo na rámu kola nebo jí schováte do dresu či podsedlové brašničky spolu s duší. Platí pravidlo, že pumpičku by měl mít alespoň vždy jeden cyklista „z balíku“.
Pumpičku lze také nahradit bombičkovou hustilkou, tedy speciálním „nářadíčkem“ obsahující ventil a bombičku se stlačeným CO2. Nafouknutí kola je pak velmi rychlé a pohodlné.

Malé nářadí
Velký pomocník, schovaný v jednom klíči. Malá nářadí jsou velmi praktická protože s nimi na vyjížďce opravíte nejdůležitější pro dojetí do cíle nebo domů. Protože moderní kola používají pevné osy kol (místo rychloupínáků), bez imbusového klíče jaksi kolo prostě nesundáte. Právě v tomto případě vám bude nepostradatelným pomocníkem multiklíč obsahující mimo imbusů základních velikostí také torxy (hvězdičky) nebo třeba i nýtovač pro případ opravy přetrženého řetězu.

Malá svačinka pro doplnění energie
Už jste na kole zažili „hlaďák“? Ten pocit kdy vám totálně dojde a nevíte jestli se smát nebo brečet? Doplňování energie během vytrvalostní sportovní aktivity je velmi důležité. Nikdy nevyjíždějte na delší vyjížďku bez nějaké zásoby jídla.
Vhodné jako rychlé doplnění energie jsou energetické tyčinky různých gramáží nebo také energetické gely nejrůznějších příchutí s okamžitým efektem.
Samozřejmostí je pravidelné doplňování tekutin v dostatečném množství. Vhodné k tomu jsou energetické nápoje, které si připravíte doma před vyjížďkou.

Mobilní telefon
Sice nejde o doplněk z cyklistické branže, ale v moderní době je vždy dobré ho mít po ruce k okamžitému použití. Nikdy nevíte co se může přihodit vám nebo někomu jinému a může jít třeba i o minuty…

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie