JAK PEČOVAT O ODPRUŽENÍ HORSKÉHO KOLA?

Navazujeme na článek „Jak nastavit odpružení na horském kole?“ a povíme si jak pečovat o odpruženou vidlici nebo tlumič.
Nastavení už tedy znáte, údržba odpružení horského kola je ale také velmi důležitá. Čistota především, to je zásadní. Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku. Žádné drsné prostředky, které by mohli poškodit speciální povrch vidlice nebo tlumiče.
Pro dokonalé fungování je potřeba také lubrikovat tyto části odpružení a zejména pak stírací kroužky (gufera) speciálním olejem. Mazání kluzáků je vhodné provést po několika běžných jízdách nebo vždy po jízdě v extrémním počasí, blátě atd. Mažeme v malém množství v místě styku kluzáku a gufera buďto přímo sprejem nebo rozetřením tohoto maziva pomocí prstu. Ideální je ještě vidlici/tlumič v otevřené poloze několikrát propružit a poté suchým hadrem otřít do sucha tak aby zde nezůstaly zbytky maziva kam by ulpíval prach a nečistoty.
Několikrát za sezónu můžete pomocí vysokotlaké pumpičky zkontrolovat i tlak vzduchu, který by ale neměl výrazně unikat. Větší údržbu, rozebírání nebo výměnu dílů vidlic a tlumičů nedoporučujeme zkoušet v domácích podmínkách.
Po náročné sezóně nebo alespoň jednou za 2 roky doporučujeme kontrolu či případnou repasi vidlice/tlumiče naším servisem! Doplníme nebo případně vyměníme olejovou náplň, vyměníme staré těsnění, gufera atd. Vaše vidlice nebo tlumič zase budou fungovat jako nové.
Tuhle odbornou práci nechte skutečně na náš proškolený servis, který se rád o vaše komponenty postará, dokonale je zrepasuje či opraví. Obrátit se na nás můžete telefonicky na čísle 565 32 30 26 nebo e-mailem valenta@velosport.cz. Tyto opravy odpružení je ideální realizovat mimo sezónu, tj. v zimní období pro větší časovou náročnost!