JAK VYBRAT HELMU NA KOLO

Do 18 let je v ČR povinné mít při jízdě na kole nasazenou helmu. Od 18 let je to sice podle vašeho uvážení, ale my vám helmu opravdu doporučujeme. A ještě je tady jedna věc - je rozdíl, jestli máte na hlavě „nějakou“ helmu nebo je to cyklistická helma, která je kvalitní a padne vám. Hlavní otázka je, jak takovou helmu vybrat

Kromě základního dělení na dětské helmyunisex helmy a dámské helmy se helmy dělí ještě podle konkrétního využití. Tím myslíme helmy pro silniční kolo a mtb helmy. Přece nepojedete na silničním kole s integrálkou, stejně jako nebudete dávat černý trail s lehkou silniční helmou.

SILNIČNÍ HELMY

Helmy vhodné pro jízdu na silničním nebo krosovém kole. Jejich hlavní výhody jsou nízká hmotnost a dobré odvětráváníTakovéhle silniční helmy například nabízíme.

MTB HELMY

Hlavní využití je pro horská kola, ale pokud máte krosové kolo, tak nesáhnete vedle. Oproti silničním helmám mívají krátký kšilt, bývají robustnější a lépe chrání zátylek hlavy. I tak se daří dosáhnout dobrého poměru pevnosti a hmotnosti. MTB helmy se berou jako taková univerzální varianta a u našich zákazníků jsou velmi populární. Mtb helma může vypadat třeba takto.

BMX/FREESTYLE HELMY

Nezaměnitelný vzhled, který je s podobnými disciplínami spojený. Jsou velice oblíbené ve skate kultuře a mimo skatepark je často uvidíte i na bruslařích nebo snowboardistech. Prohlídněte si design bmx helmy.

INTEGRÁLNÍ/FREERIDE HELMY

Poskytují samozřejmě nejlepší ochranu na nejvíce místech, ochraňují hlavu ze stran, ze zadní části a mají i chránič čelisti. To všechno samozřejmě na úkor hmotnosti a odvětrání. Její úzké zaměření je tedy opravdu vhodné pro downhill nebo freerideJak taková helma vypadá?

PODLE ČEHO VYBRAT CYKLISTICKOU HELMU?

SPRÁVNÁ VELIKOST

Nejdůležitější faktor. Helma by neměla škrtit nebo tlačit, ale ani být moc volná a různě po hlavě klouzat a naklánět se.

DOBRÉ ODVĚTRÁNÍ

 Nikdo z nás samozřejmě nechce být při sportu v nepohodlí. Dobře odvětraná helma zabraňuje přehřívání hlavy a o to víc je pohodlná.

VHODNÉ ZAMĚŘENÍ HELMY

Jak už jsme zmínili v úvodu - je lepší se zamyslet, k jakému účelu budete helmu využívat. Jet na silničním kole s integrální helmou by bylo… přinejmenším nepohodlné.

KVALITA HELMY

Ať je to (v česku povinný) certifikát ČSN EN 1078 nebo viditelné vady, dávejte pozor, ať nikomu nenaletíte. U nás samozřejmě nabízíme pouze kvalitní a bezpečné přilby.

CELKOVÝ VZHLED

Vyberte si takovou helmu, kterou budete nosit rádi. Je jen na vás, jakou barvu a jaký model si vyberete. A že dnes jsou možnosti opravdu velké.

TECHNOLOGIE

99% helem používá technologii in-mold, což je vstřikování polystyrenové pěny do velmi tvrdé plastové skořepiny. A firma Bell například používá k extra zpevnění karbonovou kostru, firma Giro zase nylonovou výztuhu„Roll cage“.

Velice oblíbeným se stal i systém MIPS. Vědci totiž zjistili, že nejhorší nebývá často samotný náraz, ale rotační síly, které působí na mozek. MIPS používá kluznou vložku, která je mezi dvěma vrstvami skořepiny helmy. Můžete si jí představit jako kloub. Když spadnete hlavou pod úhlem na zem, tak se vrstva pootočí a síly už se nepřenášejí dál na mozek. Helma s MIPS nestojí moc peněz a zvenku vypadá třeba takhle. Nabízíme i nejpokročilejší technologiiMIPS Spherical.

Jak helmu nosit a starat se o ní?

Kromě správné velikosti je potřeba helmu i správně nosit. Nemít jí moc zasunutou do čela, ale taky ne zvednutou „kšiltem nahoru“. Většina helem je vybavena kolečkem, které je na zátylku a helmu si tím na hlavě utáhnete. Pásky po stranách by neměly dřít o uši a u lepších modelů jsou plně nastavitelné.

Je jasné, že když si helmu zvenku ušpiníte, tak je potřeba ji otřít. Ale co vnitřek? Pro lepší hygienu vyberte helmu, co má vyjímatelnou vnitřní výstelku. Ta bývá připevněna suchým zipem a můžete ji snadno vyndat a vyprat. Některé helmy nabízejí i výstelku z antibakteriálního materiálu s aktivním stříbrem, které ničí bakterie a zamezují vzniku zápachu.  

Snad vám náš článek pomohl a s výběrem si budete vědět rady. Pokud nechcete helmu kupovat přes eshop, tak se zastavte na naší prodejně, kde vám náš personál pomůže s výběrem. A nezapomeňte, jak je helma důležitá. Často bývá „na jedno použití“, ale právě to je klíčový moment. Všechny cyklistické helmy prohlížejte ZDE.