NOVÝ, LEPŠÍ, ODOLNĚJŠÍ. GARMIN EDGE 1040 PRO SOLAR

Když vyrábíte populární produkt, tak pochopitelně chcete, aby s ním byli zákazníci co nejspokojenější. Proto Garmin pozorně naslouchá a díky feedbacku od cyklistů mohl vzniknout takový poklad, jako je Garmin Edge 1040 PRO a jeho lepší verze Garmin Edge 1040 PRO Solar. A co by vás na těhle cyklocomputerech/cyklonavigacích mělo zaujmout? 

Garmin Edge 1040 PRO je přístroj s úhlopříčkou displeje 3,5" (což je pro představu necelých 9 centimetrů) a tento displej má především jednu klíčovou vlastnost, kterou je dobrá čitelnost i na přímém slunci (to musí ocenit každý, kdo přišel do styku s obyčejným displejem telefonu se sluncem v zádech). Nemalou výhodou je ovšem i výdrž baterie, která v plném režimu činí 35hodin, v úsporném potom až 70 hodin - verze Garmin Edge 1040 PRO Solar má navíc speciální solární sklíčko Power Glass, které prodlužuje výdrž baterie na 45 hodin plného provozu a 100 hodin v úsporném režimu. Kapacitu můžete díky přídavnému zdroji až zdvojnásobit. V některých lokacích, kde se pohybujete pouze na silném přímém slunci se tímto v podstatě dá dosáhnout energetické soběstačnosti. Je tohle budoucnost cyklistiky a jejího příslušenství? Je to dost dobře možné, ale to nedokážeme posoudit. Co ovšem posoudit dokážeme, jsou všechny funkce a statistiky Garmin Edge 1040 PRO.

Garmin zareagoval na defektivní držáky svých navigací, které se často lámaly, takže uchycení teď prochází skrz hliníkovýdíl (viz fotky pod článkem). Pro extra bezpečnost jde pořídit ještě silikonové pouzdro, které je nejen ochranné, ale i stylové. Teď už ale k tomu, co je unvitř. Přístroj nabízí prémiové tréninkové funkce i díky tomu, že využívá vysoce kvalitní multi-bandGNSS spojení pro svou GPS. Ve zkratce to znamená, že se s družicemi spojuje skrz více frekvencí, což zajišťuje lepší a přesnější přenos signálu. Teď už ale k samotným tréninkovým funkcím. Real-Time Stamina, funkce, která vám během jízdy ukazuje, kolik síly ze sebe ještě dokážete vydolovat při zachování rychlosti a úsilí. Při změnách rychlosti a výkonu funkce okamžitě přepočítají, jak rozložit síly a dostat se v klidu až do cíle. S funkcí ClimbPro můžete dokonce sledovat i síly v jednotlivých kopcích, protože okamžitě vyhodnocuje, kolik vám ještě zbývá k vrcholu. Stoupání si můžete uložit a později analyzovat v appce Garmin Connect. Pokud se chystáte najíždět kilometry v nějaké, pro vás nestandardní, nadmořské výšce nebo klimatu, Edge1040PRO vyhodnotí, jak vaše tělo na dané podmínky reaguje.

Sledovat můžete i svou celkovou výkonnost skrz statistiky jako VO2 Max, tréninková zátěž, doba regenerace, zaměření tréninkové zátěže a další. Váš Edge dokonce zvládne pohlídat, jestli se "neflákáte" a nebo naopak netrénujete až moc, případně vám aplikace Garmin Connect při propojení ukáže tréninkové plány (pro outdoor i indoor!). Nabízí se i propojení s aplikací TrainingPeaks. Další úžasné metriky jsou třeba sledování výživy a hydratace, schopné plánovat přestávky na doplňování energie a tekutin. Dynamika jízdy zase sleduje, jak plynule vám trénink šel a pro vášniví bajkeři ocení i MTB funkce jako počítání skoků a měření jejich délky. 

A to jsme ještě nezmínili téměř nic z technických funkcí! Mapy se adaptují podle typu jízdy a díky zvýraznění oblíbených cest můžete i v úplně cizím prostředí jezdit jako místní. Stáhnout lze i aplikaci Trailforks a nahrát si stezky pro horská kola z celého světa. Forksight potom díky zobrazování nadcházejícíh odboček dbá na to, aby jste minimalizovali zbytečné bloudění. Při případném odbočení z trasy se zahájí automatické přepočítávání a Edge 1040 vám ukáže, kudy se vrátit zpět. Při propojení s elektrokolem skrz Shimano Steps můžete sledovat všechny metriky svého ebike, jako je úroveň přípomoci, stav baterie a další, přímo na displeji cyklopočítače. 

Další skupinu funkcí sice zmiňujeme na konec, ale to neznamená, že by byly o něco horší - naopak! Propojit svůj Edge 1040 lze samozřejmě i s radarem Garmin Varia a vy budete mít přehled o tom, co se děje za vašimi zády. Bezpečnostní funkce detekce nehody v případě pádu odešle zprávu a vaší polohu přednastaveným nouzovým kontaktům. Alarm krádeže vám po zablokování PIN dá vědět, že je vaše kolo v pohybu. Skupinová funkce GroupTrack navíc umožňuje bezpečné sledování vašich přátel nebo týmových kolegů, takže na sebe vidíte, i když zrovna nejste na očích. Úplnou samozřejmostí jsou i chytrá oznámení, kde můžete po spojení se svým telefonem číst oznámení a textové zprávy, a také aplikace Garmin Connect nebo obchod Connect IQ. Po konci sezony stačí spárovat Edge 1040 s chytrým trenažerem Tacx a vrátíte se na své oblíbené trasy, i když budete doma v obýváku. A na závěr - váš Edge vás zná. Díky tomu ho nemusíte před každou jízdou složitě nastavovat, jednodušše vyberete profil a jedete. 

Je až nepředstavitelné, co všechno dnes cyklocomputer zvládne. Pokud se chcete o nečem přesvědčit na vlastní kůži, tak není nic jednoduššího, než navštívit  naší prodejnu, kde vám vše ochotně vysvětlíme. A pokud hledáte všechna zařízení Garmin, tak je najdete ZDE.