Zpět

Už jste kontrolovali opotřebení řetězu po sezóně?

Vaše kolo určitě najelo během roku spoustu kilometrů a právě řetěz je tím co bylo extrémně namáhané. Už jste zkontrolovali jeho stav? Není nic jednoduššího než ho přeměřit měrkou na řetězy a hned víte na čem jste.  Pravděpodobně bude více či méně vytahaný, možná si zaslouží výměnu za nový řetěz. Pokud zobáčkem celá zapadne mezi články, je řetěz na výměnu!
Výměnu řetězu by jste neměli podceňovat, předejdete tak opotřebení ostatních komponentů a vaše kolo bude zase bezchybně řadit a pohon nebude tolik hlučný.
Jaký řetěz na kolo patří poznáte podle počtu rychlostí, konkrétně počtu pastorků na kazetě (zadním kole). Dětská kola mají nejčastěji systém s řetězy pro 5-8 rychlostí pokud se nebavíme o těch nejmenších bez přehazovačky. Mohou mít ale i více rychlostní řetězy, stejně jako už kola pro dospělé. Jsou to zpravidla řetězy 9ti rychlostní a také 10ti rychlostní řetězy u kol střední cenové kategorie.
Na moderních špičkových kolech se používají 11ti rychlostní řetězy nebo i řetězy pro 12 rychlostí. Běžně se k nim dodává nýt pro spojení řetězu nebo speciální zacvakávací spojka řetězu, ale není od věci mít doma nějaký ten kus navíc pokud by jste řetěz někdy rozpojili (roztrhli). Lehce a rychle ho pak doma zase spojíte pomocí nýtovačky na řetěz.
Postup výměny řetězu jsme již popsali ve starším článku a není to nic složitého. Pokud se na to ale necítíte nebo nemáte potřebné vybavení, nechte raději vše na našem servisu a rádi Vám řetěz vyměníme spolu s dalšími nutnými opravami Vašeho kola.
 

Fotogalerie
Fotogalerie