JAK PŘIPRAVIT JÍZDNÍ KOLO NA NOVOU SEZONU?

Po zimním období, kdy jsme se věnovali především zimním sportům a indoorovým aktivitám, se nyní blíží jaro a s ním i začátek nové cyklistické sezony. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak správně připravit vaše silniční, horské nebo jakékoliv jiné kolo na novou sezónu.

1) Zkontrolujte pneumatiky. Po zimě je velmi důležité zkontrolovat stav plášťů a galusek. Pneumatiky jsou jedním z nejdůležitějších prvků na vašem kole, protože poskytují přilnavost a stabilitu při jízdě. Zkontrolujte, zda jsou plně nafouknuté a zda nejsou poškozené. Pokud máte pocit, že jsou pláště a galusky na kole zcela opotřebované, je lepší je vyměnit za nové.

2) Očistěte a vyčistěte kolo. Po zimním období bývá jízdní kolo dost špinavé a zaneřáděné. Proto je potřeba ho důkladně vyčistit. Pomocí hadice, teplé vody a štětce, kartáče a čističe na kolo odstraňte veškerou špínu a nečistoty, které se na kolo přilepily během zimy. Poté ho vyleštěte a můžete rovněž namazat řetěz.

3) Zkontrolujte brzdy. Brzdy jsou dalším důležitým prvkem vašeho kola. Zkontrolujte, zda brzdy na kole dobře fungují a nejsou opotřebované. Pokud zjistíte, že cyklistické brzdy nejsou v pořádku, je lepší vyměnit destičky nebo brzdové špalky.

4) Řetěz je také důležitou součástí vašeho kola. Pokud se zdá být řetěz opotřebovaný, je lepší koupit nový, neboť opotřebený řetěz může způsobit další problémy. Řetěz se dá přeměřit měrkou na řetěz.

5) Zkontrolujte přehazovačky a přesmykače. Přehazovačky a přesmykače jsou nedílnou a velice důležitou součástí vašeho kola, kterou je třeba zkontrolovat a případně seřídít, nebo vyměnit lanka a bowdeny, pokud nejsou v pořádku. Tyto díly jsou velmi důležité pro plynulé a rychlé řazení, což je pro horská kola i silniční kola nezbytné.

6) Při přípravě horského kola na novou sezónu je důležité překontrolovat stav a funkčnost tlumiče a vidlice. Tyto součásti jsou nezbytné pro pohodlnou jízdu v terénu a jejich nefunkčnost může vést k nebezpečným situacím. Zkontrolujte, zda nejsou poškozené a zda mají dostatečný tlak. Pokud zjistíte nějaké problémy, obraťte se raději přímo na nás a my vám poradíme s dalším postupem. Nezapomeňte, že bez funkčního tlumiče a vidlice může být horská jízda mnohem náročnější a nebezpečnější.

7) Kromě výše zmíněných kroků je důležité pravidelně udržovat kolo v dobrém stavu. Pravidelně ho čistěte, mažte řetěz a kontrolujte stav dalších součástí. Nezapomínejte také na pravidelné servisní prohlídky, které vám pomohou předcházet větším problémům.

8) Přizpůsobte kolo vašim potřebám. Pokud jste po zimě nabrali novou kondici a plánujete víc jezdit, může být dobrý nápad přizpůsobit kolo vašim potřebám. Zvažte například výměnu sedla, přidání blatníků nebo osvětlení pro bezpečnější jízdu.

9) Nezapomeňte na ochrannou výbavu Když se chystáte vyrazit na cyklistickou túru, nezapomeňte na ochrannou výbavu. Hlavně cyklo helmu, která vám může zachránit život při nehodě. Dále se vyplatí investovat do cyklistických brýlí, rukavic a dalšího kvalitního cyklistického oblečení a doplňků.

10) Pokud potřebujete v jakémkoliv bodu poradit, klidně vaše kolo můžete přivést do našeho servisního střediska VELOSPORT Valenta s. r. o. v Pelhřimově a my se již o něj postaráme.


Závěrem je důležité si uvědomit, že pravidelná údržba vašeho kola je základem pro bezpečnou a příjemnou jízdu. Pokud se vám nedaří kolo udržovat sami, neváhejte kontaktovat odborníky z našeho servisu, kteří vám rádi pomohou s údržbou a opravou vašeho kola. Přejeme vám příjemné jarní cyklistické výlety!